top of page

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי הינו טיפול אשר מבוסס על קשר בין שני אנשים אשר מוכוון לתת מענה והקלה לקשיים הקשורים ברגשותיו, מחשבותיו והתנהגותו של הפרט ולהביא להתפתחות וצמיחה פנימית ובין אישית. קיימות גישות רבות לטיפול פסיכולוגי. הגישה הנבחרת מבוססת בין השאר על רקע הקושי איתו מתמודד הפונה, הכוחות העומדים לרשותו, הפסיכולוגיה של המטפל עצמו ופעמים רבות גם מסגרת הזמן והמציאות בחייו של הפונה. בדומה לתפירתה של חליפה אצל חייט, על הטיפול פסיכולוגי להתאים למידותיו של הפונה. אין שני טיפולים זהים ולכן גם פעמים רבות נדרשת סבלנות רבה לתהליכים המתרחשים במסגרת הטיפול. ישנה חשיבות רבה, בדומה לכל טיפול, להחלתו של טיפול אשר מתאים לצרכיו של הפונה והקשיים עמם הוא מתמודד. לרשות הפסיכולוג כלים רבים ומגוון גישות לשאוב מהן לטובת רווחתו של הפונה. אתם מוזמנים לקרוא עוד על גישות הטיפול שלי למטה, או קצת עלי בקישור זה.

 שי בנבנישתי, פסיכולוג בתל אביב, טיפול פסיכולוגי, חרדה, דיכאון, קשיים רגשיים, פסיכולוגיה רפואית, פסיכולוג קליני
טיפול פסיכודינמי

 

לטיפול הפסיכודינמי הורים שונים, אולם המכנה המשותף של רובם הינה ההנחה כי לקשר הטיפולי קיימת היכולת לרפא באמצעות שחרור וזרימתם החופשית של רגשות, רצונות ומשאלות, אל הערות המודעת. לעיתים, הטיפול מתמקד בקשריו המוקדמים והמשמעותיים של המטופל עם דמויות הטיפול בראשית חיי, זאת מתוך הנחה כי לחוויות מוקדמות אלו, קשר לדפוסים, עכבות וקשיים שהאדם חווה בהווה בסביבתו הבין-אישית והרגשית.

 

הטיפול הפסיכודינמי הנו לרוב מעמיק וממושך ומבוסס על קשר אשר מופרד מהעולם שבחוץ. קשר זה, מביא בתורו להחייאתם של תהליכים התפתחותיים, איתורם של קונפליקטים וחסכים מוקדמים ובנייתו של מבנה נפשי סתגלני יותר.

פסיכודינמי
פסיכולוגיה רפואית
 
פסיכולוגיה רפואית הנה תחום המכוון למפגש שבין הגוף והנפש. הטיפול בפסיכולוגיה רפואית מכוון לצייד את המטופל בכלים להתמודד עם מצבים רפואיים קשים, כרוניים או אקוטיים, מתוך הבנה כי למשאבים הפסיכולוגים והמשפחתיים של הפרט יש משמעות רבה בהסתגלות להיבטים המורכבים של החולי. כיום, קיימת הכרה הולכת וגוברת לזיקה הברורה בין מצוקה נפשית למחלה הגופנית אשר בתורה גם מעצמיה ומחמירה פעמים רבות את השפעותיה השליליות של המחלה. הטיפול בפסיכולוגיה רפואית שואב ממגוון כלים וגישות במטרה להעצים את הילד, המבוגר ומשפחתו ולהחזירם למסלול חיים התפתחותי תקין, המאפשר צמיחה פסיכולוגית וחברתית בריאה ככל האפשר ברקע המחלה.
 
בפסיכולוגיה רפואית, על המטפל להכיר ולהתמצא בהיבטים הרפואיים של מצב החולי, ופעמים רבות גם לעבוד עם הצוות או היחידה הרפואית המטפלת, זאת, במטרה להביא להישגים מיטביים בטיפול וההתמודדות עם המצב הרפואי המורכב.
רפואי
טיפול קוגנטיבי התנהגותי
 
הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי או CBT, הינו טיפול קצר מועד, אשר מטרתו להביא להקלה מהירה וממוקדת לקשת רחבה של קשיים תפקודיים, חברתיים, הפרעות מצב רוח ועוד. כיום קיימות גישות טיפוליות רבות אשר מבוססות על העקרונות ההתנהגותיים קוגניטיביים כאשר המכנה המשותף ביניהן הינו איתור דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים והמרתם באמצעות רכישת מיומנויות, תרגול, התנסויות ושיתוף פעולה אקטיבי של המטפל. במהלך טיפול CBT נהוג להשתמש בכלים מגוונים כגון 'חשיפות' הדרגתיות לחרדה, משוב ביולוגי, טכניקות הרגעה ושליטה עצמית. הטיפול נמצא יעיל במיוחד בטיפול בהפרעות חרדה שונות בקרב ילדים ומתבגרים.
 
הטיפול דורש לרוב מוטיבציה ואקטיביות של המטופל והמשך עבודה בבית מחוץ למסגרת הטיפולית. מטרת הטיפול הנה לצייד את המטופל בכלים באמצעותם יוכל להתמודד עם קשייו גם בסיום הפגישות. 
CBT

הדרכת הורים

 

הורות הינה האתגר המורכב והמופלא בעולם, וככזאת, היא פעמים רבות מלווה בלבטים, קשיים ותסכולים. לעיתים, אלו נסיבות חיצוניות ואירועי חיים קשים אשר עשויים להוביל את הקשר בין ההורה והילד לתחושה של מבוי סתום. לפעמים, חוויות שונות עשויות לעלות למודעות מצבים מהעבר, אשר אינם בהכרח בעלי דמיון למציאות ההורית הקיימת אלא בהקבלה רגשית בלבד ולהכביד על הקשר בין ההורה לילד. כל הורה, אפילו הזהיר ביותר, יפעיל לחץ על הילד לפעול ולהתנהג בצורה מסוימת, לחץ שנובע ברובו מהצרכים והרצונות שלו, כמו גם מדאגות וחששות כנים ואמתיים. בהדרכת הורים, מאפשרים לקשיים להשתקף ממרחק מסוים ומזמינים אפשרויות נוספות להתבונן על הקשר שבין ההורה לילד. כיון שתהליכי התפתחות בילדות מובילים לשינויים רבים בפרקי זמן קצרים יחסית, גמישות הורית והנכונות לשנות ולנסות גישות חדשות הנן הבסיס להתמודדות עם קשיי גדילה והתפתחות נורמטיביים.

 

הדרכה הורית מתקיימת בדרך כלל בנוכחות שני ההורים ללא הילד, כאשר המטרה הינה להעצים את ההורה ולצייד אותו בכלים ותובנה לגבי הגורמים אשר עשויים לתרום ולשמר את הקושי שנוצר בקשר בין ההורה לילד. כל טיפול פסיכולוגי בילדים, מלווה בהדרכת הורים, בהיקף ותדירות משתנים.

 

 

הורים

כתובת:

הדר יוסף, תל אביב

 שי בנבנישתי, פסיכולוג בתל אביב, טיפול פסיכולוגי, חרדה, דיכאון, קשיים רגשיים, פסיכולוגיה רפואית, פסיכולוג קליני
 שי בנבנישתי, פסיכולוג בתל אביב, טיפול פסיכולוגי, חרדה, דיכאון, קשיים רגשיים, פסיכולוגיה רפואית, פסיכולוג קליני

צור קשר :

054-4731604

 שי בנבנישתי, פסיכולוג בתל אביב, טיפול פסיכולוגי, חרדה, דיכאון, קשיים רגשיים, פסיכולוגיה רפואית, פסיכולוג קליני

דואר אלקטוני :

shaytherapy@gmail.com

© 2014 כל הזכויות שמורות לשי בנבנישתי. התכנים המופיעים באתר אינם מהווים תחליף להתייעצות עם מומחה

bottom of page